پس از عرضه آیپد توسط اپل بازار تبلتها داغ شد و از آن پس مدلهای زیادی عرضه شده اند. هر روز بر مدلهای تبلت افزوده می شود و بررسی تمام آنها کاری دشوار است .
آیپد
آیپد سلطان تبلتها محسوب می شود و از همه رقبا بیشتر فروخته است. سیستم عامل آیپد، آیفون و آیپاد تاچ یکی بوده و iOS است. این سیستم عامل بازیها و اپلیکیشنهای فراوانی را در اختیار کاربران قرار می دهد که همه طیف کاربران را پوشش می دهد و هر کاری که از یک تبلت انتظار می رود را می توان با آیپد انجام داد.

تبلتهای اندرویدی
تبلتهای اندرویدی در اندازه و قیمتهای مختلف توسط شرکتهای مختلف تولید و عرضه شده اند. اگر قیمت یا اندازه آیپد برای شما مناسب نیست می توانید از بین طیف گسترده تبلتهای اندرویدی یکی را انتخاب کنید.

تبلتهای ویندوزی
تبلتهای ویندوزی چیز جدیدی نیستند و از سال ۱۹۹۰ در بازار یافت می شوند البته این تبلتها از آن زمان تا به حال پیشرفتهای زیادی داشته اند و همیشه به عنوان وسیله ای بین لپ تاپ و اسمارت فون محسوب شده اند. اگر تبلتهای با سیستم عامل ویندوز سون در مقایسه با سایر رقبا چندان خوب نیستند اما مایکروسافت قول داده است تا در سیستم عامل جدید خود یعنی ویندوز ۸ امکانات بیشتری برای تبلتها در نظر بگیرد.

تبلتهای دیگر

در سال ۲۰۱۱ دو کمپانی ریم و اچ پی سعی کردند تا با عرضه تبلتی که سیستم عامل و سخت افزار خودشان را داشت مسیر اپل را پیش بگیرند. ریم، بلک بری پلی بوک و اچ پی تاچ پد را عرضه کرد. طی کردن این مسیر بسیار سخت است به طوری که تنها ۴۲ روز پس از ورود تاچ پد به بازار اچ پی تولید آن را متوقف نمود.

  کتاب خوانها

این دستگاهها فقط برای انجام دادن یک کار طراحی شده اند و آن هم مطالعه کتاب است. صفحه نمایش این دستگاهها از جوهر الکترونیکی استفاده می کند و از حداکثر کنتراست برخوردار است تا چشم در مطالعات طولانی خسته نشود این محصولات صفحه نمایشهای ۵ تا ۱۰ اینچی دارند. گفتنی است عمر باتری این ادوات بسیار طولانی بوده و به چند ماه هم می رسد. این ویژگی سبب شده است تاکاربران نگران اتمام شارژ دستگاه خود نباشند و در هر جایی از خانه گرفته تا دانشگاه و سفرهای طولانی از آن به سادگی استفاده نمایند.

مدت زمان زیادی از همه گیر شدن تبلتها نمی گذرد و حتی می توان گفت هنوز خیلی از افراد نمی دانند تبلت چیست. بهتر است در این راهنمای خرید کمی در مورد اینکه تبلت چیست و چرا باید یک تبلت بخریم صحبت کنیم.

تبلتها همان اسمارت فونها هستند که کمی بزرگ شده اند، دیگر نمی توان آنها را در جیب قرار داد اما از یک اسمارت فون کارایی بیشتری دارند و سریعتر هستند. اما از طرف دیگر تبلتها از لپ تاپها کوچکتر و قابل حملتر هستند با آنها می توان فیلم تماشا کرد، به سادگی در اینترنت گشت و گذار نمود و برای ویدیو کنفرانس استفاده کرد اما هرچه باشد به پای لپ تاپها نمیرسند و لپ تاپها سریعتر و کاراتر هستند و نرم افزارهای کاربردی با امکانات بیشتری را می توان بر روی آنها اجرا کرد. به عبارتی تبلتها واسطه ای بین اسمارت فونها و لپ تاپ ها هستند اگر شما به اسمارت فونی نیاز دارید که کمی سریعتر و کارا تر باشد و یا به لپ تاپی نیاز دارید که کمی سبکتر باشد و برخی کارهایتان را انجام دهد پس شما یک تبلت می خواهید. اگرچه با داشتن اسمارت فون و لپ تاپ واقعا به یک تبلت نیاز ندارید.


مشکلات تبلتها

تبلتها مشکلاتی هم دارند که آنها را لیست وار می نویسم.

    باطری غیر قابل تعویض
    پشتیبانی ناکامل از فلش
    محدودیت در پرینت
    تایپ کردن دشوار
    محدودیت نرم افزار
    امکان پذیر نبودن ایجاد چند حساب کاربری

سیستم عامل:

هم اکنون تبلتها با سیستم عاملهای مختلفی در بازار یافت می شوند که در ادامه قصد داریم نکات ضعف و قوت این سیستم عاملها را بازگو کنیم.

iOS
iOSسیستم عامل اپل برای آیفون آیپد و آیپاد تاچ است و یکی از پرطرفدارترین سیستم عاملهای اسمارت فون محسوب می شود.

خوب:  اپلیکیشنهای فراوان، ایده آل برای مالتی مدیا، بازیهای فراوان، پشتیبانی از مالتی تاچ

بد: اجبار کاربران به خرید نرم افزار از اپل، عدم پشتیبانی از فلش، قابل اجرا بودن فقط در تبلت اپل

  ویندوز
ویندوز قدیمی ترین سیستم عاملی است که بر روی تبلتها نصب شده است. هنوز هم مدلهای زیادی با سیستم عامل ویندوز عرضه می شوند. تبلتهای ویندوزی امکان نصب برنامه هایی که در کامپیوترهای شخصی نصب می شوند را دارد ولی سیستم عامل ویندوز برای تبلت طراحی نشده است و امکاناتی را که سایر سیستم عاملها در اختیار کاربر قرار می دهند را ندارد. طبق اعلام مایکروسافت ویندوز ۸ امکانات مناسبی برای استفاده در تبلتها خواهد داشت. ولی باید تا عرضه رسمی آن کمی صبر کرد.

خوب: رابط کارربری آشنا، پشتیبانی از فلش، برنامه های کاربردی و قدرتمند فراوان، پشتیبانی از مالتی تسکینگ، تبلتهای با ابعاد صفحه نمایش متنوع

بد: عدم پشتیبانی کامل از صفحه نمایشهای لمسی، مدت زمان طولانی بوت شدن، ریسک پذیری بالا در برابر ویروسهای کامپیوتری


اندروید
نزدیکترین رقیب آیفون اسمارت فونهای مجهز به سیستم عامل اندروید هستند. این موضوع در مورد تبلتها هم صادق است.

خوب: اپلیکیشنهای فراوان، پشتیبانی از سخت افزارهای متنوع، پشتیبانی از خدمات آنلاین گوگل

بد: بازیهای کمتر نسبت به iOS، عدم تطابق لوازم جانبی مدلهای مختلف، مدلهایی که سیستم عامل ماقبل اندروید هانی کام دارند بیشتر اسمارت فون هستند تا تبلت.

سایر سیستم عاملها

تبلتهایی با سیستم عاملهای دیگر هم در بازار یافت می شوند از جمله بلک بری پلی بوک و تاچ پد. ویژگی همه این تبلتها این است که بسیار جدید هستند و اپلیکیشن زیادی برای آنها پیدا نمی شود.


ابعاد صفحه نمایش:

اندازه صفحه نمایش یکی از مهمترین فاکتورها در زمان انتخاب تبلت است. بر روی کاغذ تفاوت صفحه نمایش ۱۰ اینچی با ۷ اینچی زیاد به نظر نمی رسد اما در اصل صفحه نمایش ۱۰ اینچی در حدود دو برابر مدلهای ۷ اینچی است. هم اکنون بیشتر تبلتهای موجود در بازار ۷ یا ۱۰ اینچی هستند.

 
10 اینچ و بزرگتر
آیپد صفحه نمایش ۱۰ اینچی (در واقع ۹.۷ اینچی) دارد. با موفقیت آیپد سایر تولید کنندگان تبلت هم به سمت صفحه نمایشهای ۱۰ اینچی رفتند و هم اکنون بیشتر تبلتهای هانی کام هم ۱۰ اینچی هستند.

خوب: صفحات وب نیاز کمتری به زوم کردن دارند، مجلات و کتابهای الکترونیکی در این سایز راحتتر دیده و خوانده می شوند، کیبورد مجازی تقریبا اندازه ای مشابه لپ تاپها دارد و تایپ کردن با آن راحتتر است، تماشای ویدیو و بازی کردن با آن لذت بخشتر است.

بد: حمل نقل دشوارتر، به بزرگی اکثر لپ تاپه نیست، اپلیکیشنهای طراحی شده برای اسمارت فونها نازیبا و شطرنجی دیده می شوند، بازتاب نور از صفحه نمایش بیشتر است، در جیب جا نمی شوند.


7 اینچی
همان طور که گفتیم تبلتهای ۷ اینچی نصف تبلتهای ۱۰ اینچی هستند. اندازه آنها به گونه ای است که در جیبهای بزرگ از جمله جیب کت و پالتو جای می گیرند در برخی از شلوارهای جین هم می توان آنها را جا داد و حمل آنها ساده تر است.

خوب: وزن سبک، امکان نگه داشتن در یک دست و کارکردن با دست دیگر

بد: همانند اسمارت فونها بسیاری از وب سایتها به طور کامل در صفحه جا نمی شوند و کاربر مجبور است تا پشت سر هم زوم کند.5 اینچ و کوچکتر
اسمارت فونهای زیادی با صفحه نمایش بزرگتر از ۴ اینچ در بازار یافت می شوند. تبلتهای با صفحه ۵ اینچی و کوچکتر سعی در رسیدن به این اسمارت ونها را دارند و بسیار از لپ تاپ فاصله گرفته اند اما در جیب راحت جای می گیرند.

خوب: جای گرفتن در جیب، وزن کم، اجرای خوب اپلیکیشنهای اسمارت فونها

بد: باتری با ظرفیت کم، دشوار بودن وب گردی


تبلتهایی که نباید خرید
با داغ شدن بازار تبلتها شرکتهای بزرگ و کوچک فراوانی دست به تولید و عرضه تبلت زدند. مدلهای چینی با مارکهای ناآشنا در بازار زیاد شده است و قیمت بسیار کمتری هم دارند. معمولا این تبلتها با قیمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلاری خود سعی در وسوسه خریدار دارند اما توصیه ما به کاربران اجتناب از خرید این تبلتها است. بسیاری از این مدلها کیفیت ساخت پایینی دارند و کارکردن با آنها نه تنها لذت بخش نیست بلکه حوصله سر بر است. البته ممکن است مدلهای خوبی هم در بین آنها یافت شود اما اغلب آنها بی کیفیت بوده و سعی و خطا به ضرر کاربر تمام خواهد شد.